top of page
  • תמונת הסופר/תsmartsmadar

יש לי חלום

עודכן: 30 בינו׳ 2021יש לי חלום שמקצוע הסיעוד יהיה מקצוע עצמאי אוטונומי


יש האומרים שסיעוד הוא כבר מקצוע ייחודי ואוטונומי. האומנם?


בהנתן שלמקצוע הסיעוד יש תכנית רישוי משלו, דרישות לימוד והכשרה בתורת הסיעוד והפרקטיקה הסיעודית, בתוכניות לימודים שנמשכות שנתיים וחצי בהסבה עד ארבע שנים באוניברסיטאות ובמכללות, עם תחומי התמחות, ועם קוד אתי. בנוסף למומחיות רפואית ענפה, לאחיות ואחים יש התמקדות יחודית הוליסטית במטופלים, לחלקם אף מומחיות קלינית בתחומים מסויימים כמו טיפול בפצעים, טיפול בכאב ועוד.


בהנתן שלימודי הסיעוד מועברים ע"י אחים ואחיות שלרובם ככולם יש תואר שני ולחלקם אף דוקטורט. בסיס ידע וספרי הלימוד בחלקם נכתבו ע"י אחיות ואחים. אחים ואחיות אלה ולא רופאים - הם המנהיגים התיאורטים והמעשים של מקצוע הסיעוד.


בהנתן שאחיות ואחים בדרך כלל מגוייסים, מפוטרים ומנוהלים על ידי אחיות או אחים אחרים. למרות שיש בבירור חפיפה משמעותית עם הרפואה, האחות או אח אינם "רופאים זוטרים" וגם אינם עוזרי רופא. סיעוד אינו קבוצת משנה ואפשר וצריך להפרידו מן הרפואה.


בהנתן שאחיות ואחים עובדים במקביל לרופאים ואכן, לרופאים אין ידע בתחומים רבים של פרקטיקה סיעודית. אחיות ואחים מדווחים לרופאים אך גם יתנגדו באופן פעיל לכל תוכנית טיפול שלדעתם איננה לטובת המטופל. בכל פעם שאחיות ואחים מעריכים את המטופל, מחליטים מה לעשות עם ממצאי הערכותיהם, הם מקבלים החלטות מקצועיות אוטונומיות. בכל פעם שהם מדריכים מטופל או תומכים בחולה הם עוסקים במעשים מקצועיים אוטונומיים.


בהנתן כל אלה, האם לא ראוי שלמקצוע הסיעוד ורק לו יהיה את הזכות והסמכות להגדיר את עצמו, ואת החובה והאחריות לקבוע את אופי העיסוק בסיעוד, את הסמכויות וכן גם את התקנים?


כל האמור לעיל תומך ביכולתו של מקצוע הסיעוד להיות מקצוע עצמאי אוטונומי.

אם המקצוע כפי שהוא כיום אינו עומד בקרטריונים האלה, אז אולי משרד הבריאות צריך לבדוק את עצמו, מדוע אחרי 72 שנים המקצוע לא הצליח להגיע למקום הזה?

חוקי המדינה הנוכחיים מגדירים את סמכויות האחים והאחיות כמואצלות מהרופאים. כלומר דיסאוטונומיה. בנושא המומחיות הקלינית, הרופאים הריכוזיים, לחצו וקיבלו שהם יוכלו "לפקח" על אחיות מומחיות קליניות באופן כלשהו בהיקף העיסוק המורחב שלהם, ולהשאיר את רוב הסמכות לטיפול בסופו של דבר, עליהם הרופאים.


השינוי הנדרש הוא שחוקי המדינה יבהירו כי סיעוד אחראי לניהול עצמו, ויגדירו באופן נרחב את הפרקטיקה הסיעודית ואת כל הסמכויות, דרכי מניעה וטיפול קריטיות שאינן תלויות ברופאים או באף אחד אחר.


השינוי הזה חייב להתרחש בסופו של דבר על מנת לעמוד באתגרי הבריאות העולמיים העומדים לפנינו. והרלוונטיות בדיוק כאן. האם לא היה ראוי שבקבינט ה 19 תהיה אחות או אח? הרי אין קרובים מהם למטופלים חולי הקורונה.


232 צפיות3 תגובות

פוסטים אחרונים

הצג הכול

3 Comments


Galia Cohen Peres
Galia Cohen Peres
Jan 29, 2021

הפוסט הזה, ככ נכון, שאני יכולה לראות נגד עיני, את המערכת שתתנהל ככה. ולכן, באותה מידה, הפוסט הזה ככ כואב.

כן. חלומות.... ב"כוכב נולד", הבטיחו פעם, ש"לפעמים חלומות מתגשמים". אבל לא כאן. במדינה בה הפוליטיקה הפכה למטרה, ולא לכלי מטיב, אנחנו פועלים תחת מערכת ארכאית, שבראש סדר העדיפויות שלה, לרצות את כל מי שדורש ריצוי, בטווח שבין הפוליטיקאים, לבין מנהלי בתי החולים. מערכת ששמה על כתב, את הדרישה, לייצר 4800 אחיות ואחים מוסמכים בשנה, בלי שום התייחסות לאיכות המוצר שיוצא מהתהליך שהיא מפעילה, לידע אלו שצלחו את המסע, ויצאו, לחיים האמיתיים. המערכת שיודעת ללמד תאוריות של חמלה ואמפתיה, למטופלים, אבל לא טורחת לבדוק אם אלה שצלחו אותה, אכן מיישמים אותה (ידע אישי, נטול ביקורת, לא, לא כולם, מיישמים, לא ת…


Like

Ilan Riechner
Ilan Riechner
Jan 28, 2021

כתבה נהדרת, תודה

Like

Ilan Riechner
Ilan Riechner
Jan 28, 2021

תודה על הפוסט


Like
bottom of page