top of page
logo-03.png

     מהן מטרות האתר      

מטרת האתר, להוות פלטפורמה לקהילה אותנטית של אחים ואחיות בישראל, מכל תחומי העשייה, ובכל שנות הוותק. לשתף במידע על מבנה ותהליכים במערכות שמקבלות החלטות על תנאי ההעסקה והמעמד המקצועי של אחים ואחיות.

מקום בו יכולים להתבטא בחופשיות, להעלות עמדות מגוונות, מוכרות יותר ומוכרות פחות, באשר למעמד שלנו, לתנאי העסקה שלנו, תפיסה מקצועית ועוד.

במצב הנוכחי, שני גופים, שלכאורה מייצגים את האחים והאחיות, אינם נבחרים בצורה דמוקרטית, ואינם בהכרח מייצגים האינטרסים שלנו.

 

      1.  יו"ר הסתדרות האחים והאחיות נבחר.ת על ידי נציגי הוועדים המקומיים, והאחים והאחיות בשטח, אינם בעלי זכות הצבעה. אין להם יכולת להשפיע על הייצוג המקצועי שלהם.

 

       2.  הפונקציה של האחות הראשית של ישראל מכיל בתוכו ניגוד עניינים מובנה. מחד, תפקידה העיקרי הוא לשרת את אזרחי ישראל בכך שהיא מבטיחה רמה מקצועית נאותה של האחיות. ומאידך, היא נתפסת כמנהיגה של הסיעוד ומייצגת את ענייני המקצוע בפני הממשלה.

בכל תקופת המגפה, שבה הצוותים הסיעודיים עמדו בחזית המאבק  בקורונה, והקריבו לא מעט מחיי המשפחה שלהם, בריאותם, רווחתם הגופנית והנפשית, קולה לא נשמע, ומאידך, היטיבה למלא את דרישות משרד הבריאות, והזרימה כמויות של אחיות למערכת, בלי להבטיח את המשך העסקתן. 

בישראל מקצועי הסיעוד אינו מקצוע עצמאי. על פי החוק מקצוע הסיעוד נגזר מפקודת הרופאים, לכן כל שינוי בסמכויות המקצועיות ובהגדרת תפקידים מותנה בהסכמת אירגוני הרופאים.

מטרתנו:

     1. לקדם חקיקה שתוביל לעצמאות מקצועית לאחים ואחיות בישראל, שכל שינוי בסמכויות   והגדרות תפקידים של מקצוע הסיעוד תיבחן על-ידי גוף מקצועי בלתי תלוי.

 

      2. לקדם שינוי באופן בו נבחרת יו"ר הסתדרות האחיות 

בישראל יש למעלה מחמשים אלף אחים ואחיות העובדים בבתי חולים, בקהילה, בבריאות הציבור ובגופים פרטיים. רק כמחצית מאוגדים באיגודים מקצועיים. אך מתבקש שלכולם יהיה בית וקהילה שאליה ישתייכו כולם.

 

אנו מתכוונים להביא מידע אמין ועדכני על נושאים מקצועיים ותעסוקתיים ומציעים את הפלטפורמה לשיח אותנטי ובלתי אמצעי לאחים ואחיות וליצירת קהילה שתחולל שינוי מלמטה.

אחים ואחיות בריאות הציבור

Doctor's Appointment

אחים ואחיות בקהילה

person-technology-house-floor-window-sta

אחים ואחיות 

במגזר הפרטי

nurse6_edited.jpg

אחים ואחיות 

בבתי חולים

מנהלי טיפול

אחיות ואחים בקהילה, משמשים כמנהלי טיפול בפרט

תפקידם כולל מניעת חולי, גילוי מוקדם של מחלות, קידום בריאות, טיפול בחולה, ולבסוף גם טיפול פליאטיבי, מילדות עד גיל זקנה. העיסוק של אחיות ואחים בקהילה כולל עבודה במרפאות ראשוניות וקופות חולים, ומרכזים לבריאות האישה טיפות חלב ומרכזי בריאות הילד. כמו כן אחיות ואחים מרכזי תחום קליני בסוכרת, אי-ספיקת לב, פצעים, אונקולוגיה, סטומה, רפואה מונעת ועוד.בשנים האחרונות ישנה מגמה של מעבר חולים מאשפוז בבית חולים לאשפוז בית. עקב עליה בתוחלת החיים יחד עם הזדקנות האוכלוסייה ועלייה בשיעור המחלות הכרוניות, עלה הצורך בטיפולי בית אצל קשישים המרותקים למיטה ואצל חולים כרוניים מורכבים. 

ציבור מטופלים

אחיות ואחים בבריאות הציבור מטפלים בקהילות שלמות

הם עוקבים אחר מגמות הבריאות ומזהים גורמי סיכון בריאותיים ייחודיים לקהילות ספציפיות. הם מתכננים ומיישמים קמפיינים בבתי ספר ומרכזים קהילתיים, לחינוך לבריאות ומניעת מחלות, כגון חיסונים, הדרכה לתזונה נכונה, גדילה והתפתחות ילדים, ובריאות הנפש. 

התפקיד הוא רחב, בפועל התפקיד מתרכז במתן חיסונים, מעקב והדרכת הורים בתחנות טיפת חלב ובלשכות מחוזיות של משרד הבריאות. במסגרת הקהילה הם מחסנים תלמידים בבתי ספר, עורכים ביקורי בית לשם ייעוץ והדרכה בטיפול בנכים או במטופלים סיעודיים, בזיהוי וטיפול באלימות בבית וכיוצ"ב.

בבתי החולים תהליכי המעקב והבקרה שמקיים משרד הבריאות הם בתחומים כמו  מניעת העברת זיהומים, שמירה על בטיחות המטופל, העברת מידע ועוד. מאז פרוץ הקורונה הם מנהלים את החקירות האפידימיולוגיות ומנהלים את מבצע החיסון הגדול נגד הקורונה.

טיפול כוללני בחולה בבתי חולים

אחים ואחיות בבתי חולים נותנים טיפול כוללני לחולה ומשפחתו

(בתי חולים ציבוריים בבעלות ממשלתית, בתי חולים ציבוריים בבעלות קופ"ח ובתי חולים פרטיים בבעלות פרטית.)

בית חולים, מעצם הגדרתו, נועד לקלוט מטופלים במצב אקוטי, מטופל כזה עובר התערבות רפואית, תרופתית או אחרת, שנועדה לאזן את הסימפטומים שהובילו למצבו האקוטי ולאשפוזו. 

אחיות  ואחים  מטפלים בחולה ולא רק בפציעה או במחלה המיידית. האחיות והאחים מסתכלים מעבר לסימפטומים כדי להבין את שורש הבעיה כדי שיוכלו להבטיח שהמטופל יקבל טיפול הולם. הם  בונים ערוצי תקשורת עם המטופל ומשפחתו בה המטופל ירגיש בטוח ומספקים לו תמיכה רגשית. כחלק מניהול המחלה אחיות ואחים  בבית חולים יקיימו הדרכה מתאימה בכל שלב של האשפוז: ויעריכו את מידת ההבנה וההיענות של המטופל. לפני השחרור מביה״ח מופנה המטופל במידת הצורך לשירותים בקהילה  כמו הפניה למרפאות ייעודיות לצורך ביצוע מעקב ואיזון מתמשכים. 

האחיות והאחים הם שנמצאים ליד מיטת החולה  24/7 והם  המטפלים העיקריים של החולה לאורך שהותו בבית החולים.

מגזר פרטי

אחים ואחיות במגזר הפרטי

עם הביקוש לאחים ואחיות שעולה בהתמדה, יש הרבה יותר אחים/ות שמחליטים לגוון את מקום העבודה שלהם לפי התנאים והצרכים המשתנים.. ישנן חברות פרטיות כגון חברות תרופות, חברות עוסקות במכשירים רפואיים או בפיתוח תוכנה קלינית אשר זקוקים לאנשי מקצוע אשר צמחו במערכת הרפואית ומכירים אותה היטב. התפקידים מגוונים מאוד וכך גם שכר ותנאים. ישנם אחים ואחיות עצמאיים, שעובדים באסדת הגז למשל. אחים ואחיות שעובדים במרפאות ובתי חולים פרטיים אשר עובדים עם חברות ביטוח שונות ומאפשרות למטופלים רבים להגיע לטיפולים באופן פרטי, אישי ומהיר יותר. ישנם אחים ואחיות עובדים דרך קרנות מחקר בתפקיד של מתאמים או עוזרי מחקר. רובם ככולם  עובדים בחוזים אישיים. 

bottom of page